Kreta Info

Chrissi sala

Chrissi

 

Chrisi sala – vienas iš 81-os Kretos negyvenamų salų, maždaug 8 mylių į pietus nuo Ierapetros. Jos ilgis 5 km, plotis 1 km. Aukščiausias taškas saloje – Kefala – 31 m virš jūros lygio.

 

chrissi1

Chrisi sala – tai tikras rojus žemėje su aukso spalvos smėlio paplūdimiais ir krištolo skaidrumo vandenimis. Chrysi skendi vešliame kedrų miške, kurio plotas 350 akrų. Įspūdingi daugiamečiai kedrai ir 49 rūšių fosilijų plotas driekiasi per salą. Be to, Chrisi gausu vulknaninės kilmės uolienų, tad nenustebkite pamatę įvairiaspalvius akmens luitus. Šiaurinėjė Chrisi salos dalyje driekiasi žymiusi paplūdimiai Mpelegrina, Chatzivolaka ir Kataprosopo. Paplūdimiuose yra gultai ir skėčiais (už papildomą mokestį), bet norintys laukinio poilsio gali įsitaisyti tiesiog ant balto smėlio. Pietrytinėje salos dalyje Vougiou Mati įsikūrusi nedidelė prieplauka mažiesiems laivams, atplukdantiems lankytojus.  Šalia driekiasi paplūdimys Cove (tiesa, labiau akmenuotas). Jame taip pat yra gultai ir skėčiai už papildomą mokestį.

Saloje be paplūdimio teikiamų malonumų, aktyvesni poilsiautojai gali tiesiog pasivaikščioti po salą, patyrinėti jos paslaptis. Chrisi sala negyvenama dabar, bet akivaizdu, kad ne visada taip buvo:

Vakarinėje ir rytinėje salos dalyje galima aptikti ankstyvosios Mino epochos liekanų.

Šiaurės vakarų pusėje yra bažnytėlė, pavadinta Šv Mikalojaus (Ag. Nicolaos), pastatyta maždaug 13 amžiuje. Į šiaurės rytus nuo bažnytėlės, galima rasti drusko s kasyklos liekanas ir seną namą – vienintelį saloje. Manoma, kad jis buvo pastatytas ant romėniškų antikiniu liekanų. Į šiaurės vakarų pusę nuo Ag. Nicolaos bažnyčios yra šulinių ir išlenktų kapų liekanos. Didžiausia vieta išlikusi nuo senovės Romos laikotarpio.

Vyraujantys augalai yra kedrai, kadagiai, mastikmedžiai. Pagal formą – nei krūmai, nei medžiai. Šių kedrų šaknys dvigubai didesnės už jų aukštį. Be ilgų šaknų, jie taip pat turi labai plonų šaknų ataugų, sudarančių tankų tinklą, laikantį medžius ant smėlio.

Chrisi garsi savo fantastišku kedro mišku, kuris yra unikalus Europoje. Jis – apie 350 ha dydžio ir turi apie 14 medžių viename hektare. Vidutinis medžių amžius yra 200-300 metų. Miškas apima ketvirtį salos ploto. Šie medžiai priskiriami retai Libano kedrų veislei. Jie auga iki 10 metrų aukščio ir jų kamieno skersmuo yra iki 1 metro.

Atsižvelgiant į labai mažą salos plota, Chrisi garsėja tuo, kad joje yra labai daug augalų rūšių, kurios sudaro vieną dvidešimtąją Kretos floros. Saloje yra daugiau nei 100 rūšių augalų bei žolelių, iš kurių net 13 įrašytų kaip endeminės Graikijoje, penkios iš jų yra endeminės į Kretoje ir viena rūšis yra endeminė Chrisi. Tai reiškia, kad šių rūšių neįmanoma rasti niekur kitur pasaulyje, tik Chrisi saloje.

Vandenyse aplink Chrisi labai daug faunos populiacijų, įvairių jūrinių rūšių ir jų skaičius nuolat auga, nes vanduo yra labai seklus. Dauguma gyvūnų rūšių saloje yra išsibarsčiusiospo visą teritorija, bet nė vienas iš jų nėra pavojinga žmonėms. Vėžliai Caretta-Caretta daug kartų pastebėti saloje, Crisi tai pat yra daugiau nei 120 įrašytų paukščių rūšių, dauguma jų migracijos metu sustoja saloje pailsėti, o vėliau tęsia savo kelionę.

Chrisi garsėja gražiais paplūdimiais, smaragdo spalvos vandenimis, sekliiomis įlankomis. Smėlėti paplūdimiai kupini kriauklių, bei įvairiaspalvių uolienų liekanų, sala turtinga flora ir fauna, todėl Chrisi sala buvo įtraukta į saugomų teritorijų sąrašą, t.y Europos saugomų teritorijų tinklą NATURA 2000. Kad konservuotų, išsaugotų unikalią ekosistemą.

Kadangi Chrisi (kaip ir Santorinis) susiformavo vulkano išsiveržimo metu, sala yra vulkaninės kilmės. Todėl čia gausu įvairiaspalvių uolienų, rasta net 49 tipų fosilijos (koralai, jūros kriauklės, jūros ežiai). Visos fosilijos buvo jūrinės kilmės. Jie sustingę vulkaninėse uolienuose bei akmenyse, maždaug prieš 350,000-70,000 metų, kai Chrisi vis dar po jūros vandeniu. Tik vėliau, išsiveržus vulknanui, ši nuostabi sala iškilo į paviršių.

Chrisi – tai tikrai unikalus gamtos kampelis, kurį verta aplankyti, atostogaujant Kretoje.

chrissi-2-180x130 chrissi11-180x130 chrissi-2_tonemapped1-180x130chrissi3-180x130

P.S Mes rekomenduotume ten vykti su grupe, kadangi visa eksukrsijos kaina su pietumis laive  55 eur/žmogui yra mažesnė, nei vykstant savarankiškai.

Automobilio nuoma dienai – maždaug 40 eur, degalai iki Ierapetros ir atgal apie 20-25 eur (140 km), be to automobilis visai be reikalo visą dieną prastovės uosto parkinge. 27 eur – laivas. Tai iš viso gaunasi apie 90 eur. Keliaujant, sakykime dviese, išeina po 45 eur.